Nilfisk HEPA 13-filter – passar King 510–540, GM500 och Mocca
| Info | Recensera |
HEPA 13-filter för Nilfisk King- och GM500-serien. Filtrerar 99,95 % av partiklar större än 0,1 mikrometer och bidrar till en renare utblåsluft.
Detta HEPA 13-filter är avsett för flera dammsugare i Nilfisks populära King- och GM500-serie. Genom att effektivt fånga upp mycket små damm- och allergipartiklar bidrar filtret till en renare inomhusmiljö och minskar mängden partiklar som återförs till luften via dammsugarens utblås.
Filtret uppfyller kraven enligt DIN EN 1822-1 och avskiljer upp till 99,95 % av partiklar större än 0,1 mikrometer. Det gör filtret särskilt lämpligt för hushåll där någon är känslig mot damm eller pollen.
Passar bland annat:
- Nilfisk GM500
- Nilfisk King 510
- Nilfisk King 520
- Nilfisk King 530
- Nilfisk King 540
- Nilfisk King Great Dane
- Nilfisk King Home
- Nilfisk King Hygienic
- Nilfisk King Pelican
- Nilfisk King Special
- Nilfisk Mocca
Filtret är enkelt att byta och hjälper dammsugaren att bibehålla en hög filtreringsförmåga över tid. Ett regelbundet filterbyte är en viktig del av dammsugarens underhåll och kan bidra till både bättre luftkvalitet och en mer effektiv dammsugning.
Fördelar
- HEPA 13-filter
- Passar Nilfisk King- och GM500-serien
- Filtrerar mycket små dammpartiklar
- Rekommenderas för allergiker
- Renare utblåsluft
- Lätt att byta





